%87

Katarsın
1614

Katarsis Nedir Ve Nasıl Yaşantılanır?

“İçine Atıyorsun Atma” Söylemini Sıkça Kullanıyoruz.
Çünkü Çoğumuz Günlük Hayatta Bazen Duyulmayacağımızı, Bazen İçte Ve Dışta Çatışma Yaratacağımızı Düşünerek Kelimelerimizi Ve Duygularımızı Kendimizden Dahi Saklıyoruz. Bastırılan Duygular Zaman İçinde Birikip Çözülmesi, Açığa Çıkması Daha Da Zor Bir Yumak Haline Gelebiliyor. Sonra O Yumak Beklemediğimiz Anlarda Çözülmeye Başlıyor. Örneğin Yorucu Ve Yıpratıcı Bir İlişkinin Bitiminde Gelen Yeniden Doğmuşçasına Bir Sevinç Yaşadığımız Veya Gün Sonunda İzlediğimiz Bir Filme Ağladığımızda “Niye Bu Kadar Ağladım Bilmiyorum…” Dediğimiz Zamanlar Hep Çözüldüğümüz Anlardır. Bu Çözülmenin/çözünmenin Adı Katarsis.
Katarsisin Sözlük Anlamı Duygusal Boşalım, Genel Tıpta İse Bedenin Müshil İlacı İle Temizlendiği Yönteme Verilen Ad. Kelime, Yunanca’Da Arınma Ve Temizlenme Anlamına Gelen ‘Kathairein’Den Gelmekte, Ruhun Özgürlüğüne Ve Tarafsızlığına Kavuşmasını İşaret Ediyor. Yunan Filozof Aristoteles İse İzlediği Bir Tragedyadan Sonra Duygularından Arındığını İfade Etmek İçin Bu Kelimeyi Kullanmış. Aristoteles’E Göre, Sahnedeki Karakter Duyguyla Başa Çıkabildiğinde Seyirci De O Duygusuyla Başa Çıkabilmeye Başlamaktadır.
Gelelim Psikanalizdeki Katarsise. Freud, Cinsellik Üzerine’De Katarsisi Acı Veren Semptomların, Diğer Bir Deyişle Normal Dışı Davranış/ruh Halinin, Azalmasını Sağlayan “Bir Ruhçözümsel Araştırma” Olarak Tanımlamıştır. Katarsis Terimi Psikanalizde İlk Defa Josef Breuer Tarafından Kullanılmıştır. Freud’Un Yakın Çalışma Arkadaşı Olan Breuer Bu Metoda Daha Çok Histeri Tedavisinde Başvurmuştur.
Anna O Vakası Katarsis Metodunun Kullanıldığı Ünlü Vakalardan Biridir. Anna O Vakasında, Anna Şiddetli Öksürük, Görmede Ve Konuşmada Bozukluk, Bedeninin Farklı Yerinde Ağrılar, Sağ Kolunda Duyu Kaybı, Halüsinasyon Ve Bilinç Kaybı Gibi Şikayetlerle, Yani Semptomlarla, Gelmiştir. Anna’Dan Sırayla Her Şikayet Üzerine Ayrıntılı Konuşması İstenmiştir, Bu Şekilde Şikayete Neden Olan Anılara Ulaşılmaya Çalışılmış Ve O Anıdaki İşlenmemiş Yoğun Hisler Konuşulmuştur. Breuer, Başta Hipnoz Tekniğini Kullanmıştır, Ancak Anna O’Nun Kendiliğinden Konuşmaya Başladığını Fark Edince Serbest Çağrışımı Merkez Alan “Katartik Yöntem”E Başvurmuştur. Örneğin Anna Yazın Sıvı Almayı Reddeder. Breur İle Bu Konu Üzerinde Konuşurken Aklına Şöyle Bir Anısı Gelir: Anna Bir Arkadaşının Köpeğinin İnsanların Kullandığı Bardaktan Su İçtiğini Görüyor Ve Çok Tiksiniyor. Breur’İn Anlatımına Göre Anna Bu Anıyı Bitirdiğinde Hemen Su İçmeye Başlar.
Psikanalitik Teoriye Göre, Duygusal Boşalım Bilinçdışı Çatışmaların Gerginliği Azaltma İhtiyacı Sonrasında Gelişir. Katarsisin Ortaya Çıkış Süreci Şöyle Açıklanabilir:
Çatışmaya Neden Olan Güçlü Duygular Önce Semptoma Dönüşerek Kendini Göstermeye Başlar. Semptomlar Bireyin Günlük Hayatını Somut Şekilde Etkiler.
Bu Güçlü Duygular Bir Şekilde Bilinçdışının Savunmacı Duvarlarından Sızıp (Rüya, Dil Sürçmeleri, Serbest Çağrışım, Tekrarlamalar İle) Bilinç Düzeyine Gelir.
Bilinç Düzeyine Geldiğinde İfade Bulabilirse, Birey İç Dünyasına Dair Farkındalık (İçgörü) Kazanır Ve Yoğun Bir Arınma Hissi Yaşar.
Günlük Hayatta Katarsisi En Çok Tetikleyen Hisler Öfke Ve Üzüntüdür. Katarsise Neden Olan Faktör Kişisel Deneyimle İlişkili Olabileceği Gibi, Herhangi Bir Uyarıcının Oluşturduğu Etkiden De Kaynaklanabilir. Bu Noktada Uyarıcının Etkisini Kişisel Dinamiklerden Ayrıştırmak Ne Kadar Mümkündür Emin Değilim. Sonuçta Bir Kişiyi Ağlatan Film Ya Da Trafikteki Sinir Bozucu Sürücü Başka Bir Kişiyi Aynı Şekilde Etkilemeyebilir.
Günlük Hayattan Bir Örneği Ele Alalım: Patronunuzun Tavırlarından Uzun Süredir Rahatsızsınız. Sabahki Toplantıda Patronunuz Yine Hoşunuza Gitmeyecek Bir Şey Yapıyor. O Sırada Susuyorsunuz Veya Etkilenmemiş Gibi Davranıyorsunuz. Sonra Trafikte Size Yol Vermeyen Taksi Şoförüne Patlıyorsunuz, Hatta Arabadan İniyorsunuz, Sözlü Kavga Başlıyor. Etraftakiler Sizi Zorla Ayırıyor. Sakinleştiğinizde Verdiğiniz Tepkileri Garipsiyorsunuz, Bu Çok Anlaşılır; Çünkü Bir Katarsis Yaşadınız. Şimdi Geriye Dönüp Baktığınızda Sizi Gerçekten Öfkelendirenin Taksi Şoförü Olduğunu Söyleyebilir Misiniz?
Tüm Bunlardan Ötürü Çatışmadan Korkmadan Duyguları Kelimelere Dökebilmek Çok Ön
..........
..........
tetiklemiş olabileceğini gözden geçirin.


17-06-2017 / 11:45

5.00
  Cansu Erşahin ve 1 Kişi daha bu şiiri beğendi.
Şiiri ekleyen üye; Şiirin (Telif Hakkı) olma olasılığı olduğu için şiirin tam metnine izin vermemiştir.
YORUM GÖNDER

Copyright © 2017 - Azram
Bu sitede yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece SessiZ SahiL.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yasal bildirimler, sorun ve önerileriniz için lütfen bizimle İletişim'e geçiniz...