HAKKINDA
4 Ekim 1910 tarihinde Diyarbakır da Camiikebir mahallesinde doğdu, 12 Ekim 1956 tarihinde Viyana (Avusturya) da öldü. Asıl adı Hüseyin Cahit tir. İlkokulu Diyarbakır da okudu. İstanbul a Saint Joseph Lisesi nde başladığı ortaöğrenimini Galatasaray Lisesi nde tamamladı (1931). Sonra İstanbul da Mülkiye Mektebi nde (1931-1935) ve Yüksek Ticaret Okulu nda okudu. Yüksek öğrenimini tamamlamak için Paris te Sciences Politiques te sürdürdü (1938-1940). Öğrenimi sırasında Paris Radyosu nda Türkçe yayınlar spikerliği yaptı. Savaş sırasında kentin işgal edilmesi üzerine yurda döndü. 1944 yılından başlayarak Ankara da Anadolu Ajansı, Toprak Mahsulleri Ofisi ve Çalışma Bakanlığı nda çevirmen olarak çalıştı. 1954 yılında felç geçirdi, sağlığı için götürüldüğü Viyana da yaşamı son buldu. Mezarı Ankara dadır.

Hece ölçüsünün olanaklarını genişletti; içtenlik, yalınlık ve akıcı bir söyleyişin egemen olduğu; aşk, doğa sevgisi, geçmiş, ölüm, özlem, yalnızlık, yaşama sevinci gibi izleklerin işlendiği şiirlerinde şairanelikten ve şiirsellikten vazgeçmedi. Fransız şairlerinden, özellikle Baudelaire ve Verlaine den etkilenmiştir.

YAPITLARI

Ömrümde Sükût (1933)
Otuz Beş Yaş (1946)
Düşten Güzel (1952)
Sonrası (1957, ölümünden sonra)
Bütün Şiirleri (1983) Otuz Beş Yaş Şiirleri, 1983, Hazırlayan Asım Bezirci, Bütün Şiirleri adıyla önce Varlık Yayınlarından daha sonra Can Yayınlarından çıkarken adı Otuz Beş Yaş Bütün Şiirleri diye değiştirilmiştir.
Peyami Safa Hayatı ve Eserleri (1940)
Ziya ya Mektuplar (1957, ölümünden sonra)

ÖDÜLLERİ

1946 Cumhuriyet Halk Partisi Şiir Yarışması

CAHİT SITKI TARANCI HAKKINDA KİTAPLAR

Şevket Beysanoğlu, Cahit Sıtkı Tarancı, Diyarbakır’ı Tanıtma ve Turizm Derneği Yayını, Ankara, 1969.
Selahattin Önerli, Cahit Sıtkı Tarancı’nın Hikâyeciliği ve Hikâyeleri, Ankara, 1976.
Muzaffer Uyguner, Cahit Sıtkı Tarancı (Yaşamı-Sanatı-Yapıtlarından Seçmeler), Bilgi Yayınevi, İstanbul, 1992.
Ramazan Korkmaz, İkaros’un Yeni Yüzü Cahit Sıtkı Tarancı, Akçağ Yayınları, Ankara, 2002.
Şaban Sağlık, Cahit Sıtkı Tarancı’nın Hikayeleri Üzerine Bir İnceleme, Hece Yayınları, İstanbul, 2003.

Copyright © 2017 - Azram
Bu sitede yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece SessiZ SahiL.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yasal bildirimler, sorun ve önerileriniz için lütfen bizimle İletişim'e geçiniz...