HAKKINDA
11 Haziran 1923 te Ankara da doğdu. Asıl adı Halit Özdemir Arun dur. İlk ve ortaöğreniminin bir bölümünü Galatasaray Lisesi nde yaptı. 1942 yılında Kabataş Erkek Lisesi nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi nde, önce Hukuk Fakültesi ne, sonra İktisat Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsü ne devam ettiyse de 1947 de yüksek öğrenimini yarıda bıraktı. Bir süre sigorta prodüktörlüğü yaptı. Zaman ve Tanin gazetelerinde çevirmen olarak çalıştı. İlk yazısı 1939 da Servetifünun-Uyanış dergisinde çıktı.1951 de Sanat Basımevi ni kurarak matbaacılık yaşamına girdi. Kendi şiir kitaplarını bastı. 1955 te Yuvarlak Masa Yayınları nı kurdu.

İkilikler ve dörtlüklerden oluşan ilk şiirlerinde yoğun bir söyleyiş özelliği göze çarpar. İnsan toplum ilişkilerine yönelik temaları konu edinerek düşündürücü bir şiir evreni kurmuştur. Duygu ve düşünce yoğunluğuyla birlikte, alay ve taşlama şiirine egemen olan ögelerdir. İnsan ilişkilerinin toplumsal ve bireysel yanlarını sen ben ikileminde vermiştir. Çok kullandığı sevgi, ayrılık, ölüm temaları, son dönem şiirlerinde giderek yerini kaçış ve umutsuzluğun tedirginliğine bırakmıştır.

Şiirin bir görüşü yansıtması, bir iletisinin olması düşüncesinden yola çıkmıştır. Yuvarlağın Köşeleri kitabında şiirin ve yazarın işlevi konusundaki görüşlerini dile getirmiştir. Batı şiiri ve geleneksel Türk şiirinden yararlanarak verdiği bileşim sanatını zenginleştirip geliştirmiştir.

28 Ocak 1981 de İstanbul da öldü.

Eserleri

Şiir
Dünya Kaçtı Gözüme (1955)
Sen Sen Sen (1956)
Bir Kapı Önünde (1957)
Yumuşaklıklar Değil (1962)
Nasılsın (1970)
Çiçekleri Yemeyin (1975)
Ben Değildim (1978)
Bugün ve Bugün (Yayımlanmamış şiirler) (1984)
Benden Sonra Mutluluk (Yayımlanmamış şiirler)
Çiçek Senfonisi (Toplu şiirler) (2008)
Sen Bana Bakma, Ben Senin Baktığın Yönde Olurum (Kendi sesinden şiirler) (2012)
Yalnızlığa Övgü (Yalnızlık Paylaşılmaz)

Etika
Yuvarlağın Köşeleri - 1961
Yuvarlağın Köşeleri-2 (Ölümünden sonra) (1988)

Öykü
Dün Yağmur Yağacak (Ölümünden sonra) (1987)

Otokopi-Deneme
Özdemir Asaf ça (Ölümünden sonra) (1988)

Copyright © 2017 - Azram
Bu sitede yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece SessiZ SahiL.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yasal bildirimler, sorun ve önerileriniz için lütfen bizimle İletişim'e geçiniz...