HAKKINDA
7 Ağustos 1954'te Malatya'nın Arguvan İlçesi'ne bağlı Ermişli Köyü'nde doğdu. Lise son sınıfa kadar doğduğu ilde okuduktan sonra İstanbul Fenerbahçe Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu. Almanca Bölümü'nü bitirerek Kadıköy Orta Okulu'na sonra da Kadıköy Anadolu Lisesi'ne Almanca öğretmeni olarak atandı. Uzun yıllar öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. 1997 Yılında emekli oldu. TYS, Pen, Edebiyatçılar ve Cemal Süreya Derneği, Nazım Hikmet Vakfı üyesi olan Kalender, 1997-2001 yılları arasında PEN Yazarlar Derneği’nin yönetim kurulunda genel sekreter, 2007'den bu yana Türkiye Yazarlar Sendikası yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. Besam ‘Bilim ve sanat eseri sahipleri meslek birliği) ve Nazım Hikmet Vakfı kurucu üyeliği ve 2002'den bugüne Besam yönetim kurulu üyeliğinde bulundu. 2000 yılında uluslar arası Struga sanat festivali’ne katıldı. Halen İstanbul'da yaşıyor.

İlk şiirleri Malatya'daki dergi ve gazetelerde, İstanbul'da Yansıma dergisinde yayımlandı. ilk şiir kitabı ‘Maviler de eskidi’yi 1992'de yayımladı. Şiirleri ve Alman edebiyatından yaptığı şiir çevirileri ve Türk şiirinin üzerine yazıları; Karşı, Kıyı, Damar, Gösteri, Evrensel kültür, Varlık, Yaşasın Edebiyat gibi dergilerde yayımlandı. Özellikle 1990'dan sonra toplumsal duyarlığı yerel öğelerle zenginleştiren bütüncül şiirlerle ilgi çekti. Şiirlerinin yanı sıra, Erich Fried, Gerhard Hauptmann, Georg Trakl, Ulla Hahn, Albert Ehrenstein, Erich Kastner, Rose Auslander, Mascha Kaleko'dan şiirler çevirdi. E. Cansever, M. Eloğlu, Ş. Kurdakul, A. Damar, B. Necatigil, T. Uyar, Ö. Asaf, M. Gürpınar, A. Behramoğlu, O. Rifat, G. Akın, C. Süreya, İ. Berk,A. Muhip Dranas, C. S. Tarancı, F.H. Dağlarca incelemeleri yaptı. Bu incelemelerini "Şiir Irmakları" adlı kitapta topladı.

Yapıtları :
Maviler de eskidi 1992 Cem Yay.
Göçebe Sevinçler 1994 Cem Yay
Suskun Resimler Durağı 1995 Hera Şiir
Gül Küstü 1997 Hera Şiir
Kırmızı Firari 1999 Cem Yay.
Kadın Burcu 2001 Hera Şiir
Deli Bal 2004 PhoenixYay.
Şiir Irmakları Phoenix Yay. 2005 (Araştırma inceleme)
Yedi İklim Dört Mevsim- Türkiye Destanı- Phoenix yay.

Ödülleri :
1995 Behçet Aysan Şiir Ödülü - övgüye değer - Suskun Resimler Durağı ile
2005 Orhan Murat Arıburnu Odülü - Deli Bal ile

Copyright © 2017 - Azram
Bu sitede yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece SessiZ SahiL.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yasal bildirimler, sorun ve önerileriniz için lütfen bizimle İletişim'e geçiniz...