HAKKINDA
Aşık Sefai asıl adı Ayhan, soyadı Akyüz dür. Trabzon un Yomra ilçesine bağlı Tepeköy de, 1956 yılında doğmuştur. Yüksekokul mezunu olan âşık evli ve iki çocuk babasıdır.Şiirlerini sazı eşliğinde söyleyen Sefai hocamıza mahlâsını Meydanî vermiştir. Şiirleri çeşitli yayın organlarında yayımlanan Sefaî çeşitli yarışmalara katılmış ve ödüller almıştır. Altı adet kaseti vardır.

Sefai Hoca nasıl Meydanî nin çıraklığını yapmış ve mahlasını ondan almış ise,kendisinin de yetiştirdiği sanatçılar günümüzde milyonlara hitap etmektedir.Başta Mustafa Yıldızdoğan ve Osman Öztunç olmak üzere birçok insana sanat konusunda ön ayak olmuştur.

Başarılı ve insan odaklı yaşantısında mütevazılığı ile dikkat çeker Sefai Hoca.Gerek televizyon programlarında,gerekse adım adım Türkiye yi gezdiği konserlerinde bu özelliği hemen göze çarpar. Ben likten Allah a sığınan,hep biz diyen Sefai Hoca her konuda olduğu gibi mütevazilik konusunda da örnek alınması gereken bir şahsiyettir.
Hocamızın seslendirdiği eserlere bakıldığı zaman buram buram İlahi Aşk koktuğu hissedilir.Türk-İslam Ülküsünü motif motif eserlerinde işleyen Sefai Hoca, Ayşem şiirinde;Bizim kanunumuzda akvaryumlu meyhanelerde sevgilinin kömür karası gözlerine şiir yazmak yok.Biz çoktan erittik ÜLKÜ denen nazlı gelinin duvağında sülün gibi kızların göz bebeğini Ayşem..diyerek bu özelliğinin altını çizmiştir.

Sefai Hoca sohbetlerinde sık sık başta Hz Mevlana olmak üzere gönül ehli Âşıklarımızda anektodlar vermekte ve sohbeti Mevlana nın Mesnevisinden ve Âşıklarımızın şiirlerinden örnekler vererek süsler.

Sefai Hocayı anlatmak ne bizim ne de kelimelerin haddidir.Onu anlamak için şiirlerini anlayarak okumak ve eserlerini hissederek dinlemek lazım.Böylece Sefai Hocamızı daha iyi anlama ve analiz etme fırsatı bulacağız.

Copyright © 2017 - Azram
Bu sitede yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece SessiZ SahiL.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yasal bildirimler, sorun ve önerileriniz için lütfen bizimle İletişim'e geçiniz...