HAKKINDA
23 Temmuz 1908 yılında Erzincan'da dünyaya gelen Behçet Kemal Çağlar doğumunu şu cümleleriyle özetler:

"Bünyan yakınında yerleşmiş Bürüngüz isimli Türkmen oymağından çiftçilikle meşgul ve Halkalı Ziraat Okulu'nda okumuş bir babanın ve Karesi çepnilerinden kolağası Ahmet Ağa'nın kızı bir ananın oğluyum. Erzincan'da Hürriyet topları atılırken dünyaya geldim."

İlk ve orta öğrenimini Kayseri'de yapan Çağlar, 1925 senesinde sınavla Zonguldak Maden Mühendis Mektebi'ne girdi ve 1929 senesinde yüksek maden mühendisi olarak birincilikle mezun oldu. Mezun olduktan sonra inceleme yapmak üzere İngiltere'ye gönderildi.

Yurda döndükten sonra Halkevleri müfettişliği görevinde bulundu. Bu görevi sırasında yurdun her tarafını dolaştı; halk şiiri ve halk sanatı ile yakından ilgilenme fırsatı buldu. TBMM. VII. ve VIII. dönem Erzincan milletvekili seçildi ancak bu görevinden 1949 yılında Atatürk devrimlerinden ödün verildiği gerekçesiyle istifa ederek ayrıldı. İstanbul Radyosu'nda edebi müşavir, Robert Kolej'de edebiyat öğretmenliği yaptı. 1961 yılında da Kurucu Meclis üyeliğine seçildi. TRT Yönetim Kurulu Başkanlığı, Akbank'ta müşavirlik yaptı.

İlk şiiri arkadaşlarıyla birlikte çıkardığı Hep Gençlik dergisinde yayınlanan Behçet Kemal'in şiirleri, daha sonra Türk Yurdu ve Hayat (1927) dergilerinde yer aldı. 1949 yılında Şadırvan dergisini çıkardı. Ulus'ta yayınlanan kimi şiirlerinde "Ankaralı Aşık Ömer" adını kullandı. Atatürk'ü, meclislerinde bulunarak, yakından tanıma şansına sahip olan ve kişiliğine sonsuz bir hayranlık duyan Çağlar, milli duyguları, Cumhuriyet ve Atatürk sevgisini işleyen şiirleriyle ün yaptı. Atatürk'ün ölümü onun ruhunda derin bir acı yarattı ve hayatının sonuna kadar kendisini Atatürk devrimlerinin korunmasına adadı.

Şiirlerinin yanısıra oyun, gezi notları, gözlemleri, destanları, antoloji ve derlemeleri de bulunan Behçet Kemal Çağlar TRT'de program uzmanı olarak görevli iken, 24 Ekim 1969 tarihinde, geçirdiği bir kalp krizi sonucunda yaşama veda etti ve 27 Ekim 1969 tarihinde Zincirlikuyu mezarlığına defnedildi.

BAZI ESERLERİ:

Şiir:
Erciyes'ten Kopan Çığ
Benden İçeri
Bursa'da Bir Kalp Çarpıyor
Behçet Kemal Çağlar (ölümünden sonra)

Oyun:
Çoban
Atilla

Copyright © 2017 - Azram
Bu sitede yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece SessiZ SahiL.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yasal bildirimler, sorun ve önerileriniz için lütfen bizimle İletişim'e geçiniz...