HAKKINDA
6 Ocak 1885 tarihinde İstanbul'da doğan Mithat Cemal Kuntay ilk ve ortaokul tahsilini Aksaray'da Mekteb-i Osmani'de yaptı. Altı ay kadar Galata'da Saint Joseph mektebine devam ettikten sonra lise öğrenimini Vefa İdadisi'nde tamamladı.

Daha sonra Hukuk Fakültesine giren şair buradan pekiyi derece ile mezun oldu ve doktora sınavını vererek Hukuk Mektebi'nde idare hukuku asistanlığı yapmaya başladı. Ardından Adliye Nezareti Özel Kalemi'ne girerek müdürlüğe kadar yükseldi. Bir süre Birinci Hukuk Mahkemesi üyeliği yaptıktan sonra Beyoğlu Dördüncü Noteri oldu ve vefatına kadar bu görevi sürdürdü.

Edebiyata karşı ilgisi lise yıllarında başlayan Mithat Cemal yazmaya şiirle başladı ve Mehmet Akif'le birlikte yazdıkları "Acem Şahına" başlıklı şiir ile 1909 yılında Resimli Kitap'ta çıkan "Elhamra" adlı şiir onu şöhretin ilk basamaklarına taşıdı. Kahramanlık ve yurt duygularını, tarih sevgisini, geçmişin büyüklüğünü ve güzel taraflarını işleyen şiirler yazan şairin şöhreti, Yurt Duyguları (Vatan Hisleri) adını taşıyan şiirinde bulunan,

"Ölmez bu vatan, farz-ı muhâl ölse de hatta
Çekmez kürenin sırtı o tabut-ı cesîmi"

beytinin Milli Mücadele sırasında, Mustafa Kemal Paşa tarafından okunmasından sonra büsbütün arttı. Bütün şiirlerini aruz ölçüsüyle yazan ve çoğunu gazete ve dergilerde yayınlayan şairin tek şiir kitabı "Türk'ün Şehnamesinden" adını taşımaktadır.

Şiirin yanısıra roman, oyun, antoloji, biyografi ve inceleme alanlarında da eserler veren Mithat Cemal'in, 2'nci Abdülhamit, 2'nci Meşrutiyet ve Mütareke yıllarının İstanbul'unu anlatan ve bu üç dönemin yaşantısından sunduğu renkli kesitler ve ayrıntılı tahliller ile büyük bir ilgi toplayan "Üç İstanbul" adlı romanı en önemli eseridir.

Yakalandığı amansız hastalık nedeniyle 30 Mart 1956 günü İstanbul’da yaşama veda eden şairin kabri Karacaahmet Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

ESERLERİ

ŞİİR

Türk’ün Şehnamesinden (1945)

ANTOLOJİ

Nefaisi Edebiye (1913)

ROMAN

Üç İstanbul (1938)

OYUN

Kemal (1912)
Yirmi Sekiz Kânun-ı Evvel (1918)

BİYOGRAFİ

Mehmet Akif (1939, İstiklal Şairi Mehmet Akif adıyla 1944)
Namık Kemal (2 cilt, 1956)
Sarıklı İhtilalci Ali Süavi (1946)

İNCELEME

Hitabet ve Münazara Dersleri (1913)
Hitabet Dersleri (1914)

Copyright © 2017 - Azram
Bu sitede yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece SessiZ SahiL.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yasal bildirimler, sorun ve önerileriniz için lütfen bizimle İletişim'e geçiniz...