HAKKINDA
29 Ekim 1934 tarihinde Iğdır'da dünyaya gelen Nejat Birdoğan'ın çocukluk ve gençlik yılları Iğdır ve Kars'ta geçti. Babası halk şiirine ilgi duyar, kendisi de şiirler yazardı. O nedenle evlerine o dönemin ozanları Posoflu Müdami, Sosgirtli Âşık Hünkar Hicrani (diğer adıyla Sosgirtli Memet), Dursun Cevlani sık sık konuk olarak gelirlerdi. O ozanlardan küçük yaşlarda halk şiiri ve aşıklık geleneğini öğrenmeye başlayan şair ortaokul öğrencisiyken kendisi de şiir yazmaya başladı.

Liseyi bitirdikten sonra üniversite öğrenimi için Ankara'ya geldi. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü'nden mezun olduktan sonra uzun yıllar Anadolu'nun değişik yörelerinde öğretmenlik ve müdürlük yaptı.

Bu yıllarda çocuk yaşlarından beri ilgi duyduğu halkbilim çalışmalarına devam etti. Anadolu’yu adım adım gezerek ve halkla görüşerek elde ettiği verileri yoğun tarih bilgisi ile zenginleştirerek çeşitli kitaplara imzasını attı. Farsça ve Osmanlıcayı çok iyi bilen Birdoğan Kiril alfabesini de öğrenerek bu alfabeyle yayınlanmış birçok kitabı Latin Türkçe’sine kazandırdı.

1977 yılında Kültür Bakanlığı Millî Folklor Araştırmaları Dairesi'nin (MİFAD) başına getirilen şair 12 Eylül 1980 askerî darbesinden sonra emekli oldu.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi Yönetim Kurulu üyeliği, Anadolu Kültürü Yaşatma Vakfı (AKYAV) onursal başkanlığında bulundu, Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği "Halk Oyunları ve Halk Müziği" yarışmalarında jüri üyesi olarak görev yaptı.

Şiirlerinde Cevri mahlasını kullanan ve bazı şiirleri bestelenen Nejat Birdoğan 3 Mayıs 2001 tarihinde İstanbul'da yaşama veda etti ve Esenyurt - Yeni Mezarlık'ta toprağa verildi. 2014 yılından beri, Avcılar Belediyesi tarafından, her yıl anısına Nejat Birdoğan Araştırma Ödülü düzenlenmektedir.

BAZI ESERLERİ:
Semahlar (1982)
Azerbaycan Gülmeceleri ve Nasreddin Hoca
Gülizar-ı Hasaneyn (1985)
Notalarıyla Türkülerimiz (1987)
Anadolu’nun Gizli Kültürü Alevilik (1990)
Şah İsmail Hataî (1991)
Anadolu ve Balkanlarda Alevi Yerleşmesi (1992)
Hasan Dede Kasabası ve Hasan Dede (1992)
İttihat ve Terakki’nin Alevilik Bektaşilik Araştırması (1994)
Alevilik’te Yol Ayrımı (1995)
Çelebi Cemalettin Efendi’nin Savunması (1995)
Köroğlu (1996)
Alevi Kaynakları 1 (1996)
Alevi Kaynakları 2 (1999)

ÖDÜLLERİ:
2000 - Hacı Bektaş Onur Ödülü

Copyright © 2017 - Azram
Bu sitede yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece SessiZ SahiL.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yasal bildirimler, sorun ve önerileriniz için lütfen bizimle İletişim'e geçiniz...