HAKKINDA
Kafkasya kökenli ,Erzurum doğumlu olan OZAN Erhan ÇERKEZOĞLU, Âşık Fuat ÇERKEZOĞLU’ NUN oğludur. Dedeleri SİVAS-YILDIZELİ-HALKAÇAYIR KÖYÜNDEN ERZURUM’A yerleşmiştirler. OZAN ERHAN’IN ABDULAZİZ VE ÇERKEZ MUSTAFA adlı iki dedesinin mezarı Erzurum merkez ve Erzurum/Narman/Toygarlı köyünde, KOMUTAN OSMAN isimli diğer dedesinin mezarı ise HALKAÇAYIR KÖYÜNDEDİR.
Ozanlık ve Âşıklık geleneğini babası sayesinde ilkokul çağlarından beri girdiği Ozanlar ve Âşıklar meclislerinden öğrenmiş, 13 yaşından itibaren bağlama çalmaya ve şiir yazmaya başlamıştır.
Başta babası ve yetiştiği aile yapısı olmak üzere, geniş bir nüfuza sahip ülkücü-milliyetçi çizgide olan ÇERKEZOĞLU sülalesininde etkisi ile milli hassasiyetleri gelişmiş , küçük yaşta ,Seyyid Ahmet Arvasi nin Türk-islam ülküsüyle tanışmıştır. Pir-i Türkistan olan hoca Ahmet Yesevi’yi okumaya ve benimsemeye başlamıştır. Yaşının çok küçük olmasına aldırmadan gerek şiir ve ozanlık için edebi çalışmaları, BENİMSEDİĞİ düşüncenin içeriğini teferruatıyla öğrenmeye başlamıştır.
Bir alim olan dedesi Abdul Aziz efendi ve babası sayesinde İslam dinini bütün incelikleriyle öğrenmeye ve Kur’an-ı Kerim’i hem Arapça hem de Türkçe olarak ezberleyip anlamaya araştırmaya başlamıştır. Ozanın şiirlerinde mana dışı yapılara rastlanmamasının yegene sebebi bu olsa gerek. OZAN ERHAN, Şiiri manadan, hakikâtten ayırmadan kafiye yapmanın mantıklı aksinin ise günlük saçmalıklar olduğunu düşünür. Oynayıp oynatmakla para kazanma rezaletini eliyle itmiş, Müslüman-Türk milleti’nin varlığı için edebi ve sanatsal boyutta inancıyla yoğurduğu ozanlık sanatını kendisine çileye talip olma adına seçmiştir.
Nitekim Yüce Allah’ın(c.c) şairlerden bahsettiği ‘’şuura suresini’’ hiç aklından çıkarmaması da ozanlığının temel yapı taşlarındandır. OZAN ERHAN, ozanlığın müslüman bir bünyede tebliğle vazifeli bir dal olduğunu hiç unutmamış ve ozanlığın Türk milleti’nin dili olduğunu herzaman hatırlatmıştır.
Şiirlerinde ‘‘OZAN ERHAN’’mahlasını kullanmaktadır.
Ozanlığı çeşme başlarında saz çalıp kara gözlü kızlara şiir yazmakla tavsir edenlerle sürekli tartışma halindedir.
Şiirlerinde hakim olan dil, sade ve anlaşılır Türkçe’dir. Gerek günlük hayatta gerek Türk dili ve edebiyatında kelimelerimizin yabancılaşmasına şiddetle karşı çıkmakta ve bu yüzden şiirlerinde görülen bazı yabancı kelimeleri Türkçe okunuşlarıyla yazmaktadır.
Türk halk edebiyatının ve divan edebiyatının hemen hemen her dalında şiirleri vardır. .Şiirlerinde ve türkülerinde Milli ve manevi hassasiyetini mısralarla bütünleştirip Müslüman-Türk toplumunun dili olma amacını gütmektedir.’’
Ozanlık geleneğini Türklük ve Müslümanlık yapısına aykırı olan hiçbir yerde yapmamış, Türk-İslam düşmalanlarıyla dünyevi menfaatler uğrunda hiçbir şekilde buluşmamıştır.
Ozanlara normal bir sanatçı veye çalgıcı gözüyle bakılmasına çok kızan OZAN ERHAN, her eline saz alıp ozanım diye çıkıp ilimsiz ve manasız yorum yapanlara karşıda kaşlarını her zaman çatmıştır.
‘’Allah yolunun neferleri ilim olarak yaşantı olarak tam donanımlı olmalıdır’’ düşüncesiyle, alkollü hiç yerde sahne almamış ve ozan ismiyle çıkıp alkollü meclislerde sanat yaptığını iddea edenlere karşı sürekli mesafeli olmuştur.
Kültür Bakanlığınca düzenlenen şiir yarışmalarında Türkiye genelinde ödülleri vardır.
Türkiye’nin 35 vilayetinde yıllarca gerek iş gerekse ozanlık geleneği amacıyla yaşamış olan OZAN ERHAN , 2006 da Erzurum’a dönmüş ve Erzurumda ikamet etmeye başlamıştır.
Ozanlık geleneğini sürdürmekte olan OZAN ERHAN, Su ürünleri bölümü mezunudur.
2008 yılında ‘’ ZEMHERİDE SEVDİM’’ isimli bir şiir kitabı çıkarmıştır. Basıma hazır, MAKALELERİM 1-2-3 ve 3 romanı bulunmaktadır.

Copyright © 2017 - Azram
Bu sitede yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece SessiZ SahiL.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yasal bildirimler, sorun ve önerileriniz için lütfen bizimle İletişim'e geçiniz...