HAKKINDA
1942’de İzmir, Alsancak'da doğdu.

Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.
Aynı fakültede asistanlık yaptı. İstanbul Avusturya Kültür Ofisi’nde basın danışmanı olarak çalıştı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde çeviri dersleri verdi.
Yeni Ufuklar ve Varlık dergilerinde yazdı. Yazko Çeviri dergisini yönetti.

Halen Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü öğretim görevlisi olarak sanat tarihi ve estetik, aynı üniversitenin Devlet Konservatuarı’nda dünya tiyatro tarihi ve çağdaş tiyatro, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde sanat kavramları dersleri veriyor.
Bertolt Brecht, Elias Canetti, Stefan Zweig, Ingeborg Bachmann, Paul Celan, Rainer Maria Rilke, Georg Trakl, Friedrich Hölderlin, Heinrich von Kleist, Georg Lukacs, Anna Seghers, Erich M.Remarque, Manes Sperber, Franz Kafka, Walter Benjamin, Robert Musil, Ernst Fischer, Octavio Paz ve E.H.Gombrich’ten çevirileri yayımlandı.

Deneme ve makaleleri Yaşamdan Çevirdiklerim, Odak Noktasında Yaşananlar, Şeref Bey Artık Burada Yaşamıyor, Aradığımız Tiyatro, Okuyan Gençliğe Mektuplar; şiirleri Geçmiş Bir Dua Kitabından, öyküleri de Dokunmak başlıklarıyla yayımlandı.

Çeviri kuramı, estetik, sanat tarihi, kültür eleştirisi ve edebiyat üzerine makaleler yazdı; aynı konularda Avusturya’da, Viyana ve Innsbruck üniversiteleriyle, Avusturya Edebiyat Kurumu’nda konferanslar verdi.

ESERLERİ

KİTAPLARI

Biz Sevmeyi Ne Zaman Unuttuk?
Önce Şairleri Yaktılar
Lanetlenmiş Ağustosböcekleri
Bizi Yaşatanlar ve Öldürenler
Oynamak Varken
Aradığımız Tiyatro
Dokunmak
Şeref Bey Artık Burada Yaşamıyor
Bu Tufandan Sonra Ingeborg Bachmann'dan Seçme Yazılar
Bir Katedral İnşa Etmek
Kıyıda Yaşamak
İnsana Dönmek
Sanat Üzerine Denemeler
Gece mi Tek Gerçeğimiz
Yaşamdan Çevirdiklerim
Geçmiş Bir Dua Kitabından
Odak Noktasında Yaşananlar
Okuyan Gençliğe Mektuplar

Copyright © 2017 - Azram
Bu sitede yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece SessiZ SahiL.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yasal bildirimler, sorun ve önerileriniz için lütfen bizimle İletişim'e geçiniz...