HAKKINDA
1941 yılında Karadeniz Ereğlisi’nde doğan Egemen Berköz, ortaöğrenimini Bolu Erkek Lisesi'nde tamamladı. (1959) Yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde yaparak 1963 yılında mezun oldu.

Mezun olduktan sonra askerliğini yedek subay öğretmen olarak Bingöl, Solhan ilçesinin bir dağ köyünde yapan Berköz, terhis olduktan sonra bir süre Cumhuriyet Ansiklopedisi'nde mütercim olarak çalıştı (1967-70). Daha sonra reklâm şirketlerinde metin yazarlığı yaptı. Bu arada İtalyanca'dan şiir, roman, hikâye, oyun ve senaryo çevirileri yaptı.

İlk şiiri Yeditepe dergisinde yayınlanan şairin şiirleri daha sonra Dost, Ataç, Evrim, Alan, Dönem, Yordam, Devinim, Soyut, Yeditepe, Papirüs, Yeni Dergi, Yelken gibi dergilerde yayınlandı.

Behçet Necatigil’in, doğumunun 100.yılı dolayısıyla düzenlenen “Behçet Necatigil 100. Yıl Şiir Emek Ödülü” seçici kurul tarafından, “60 kuşağı şairleri arasında, kendi özgün şiirini kurabilmesi, yaşadığı yılların toplumsal ve bireysel heyecanlarını şiirine başarıyla yansıtabilmesi, Necatigil’in izinde, küçük insanın toplumsal çalkantılar içindeki serüvenini anlatmaktaki başarısı, İtalyan şairlerinden yaptığı çevirilerle şiir kitaplığımıza katkıları" gerekçe gösterilerek Egemen Berköz'e verildi.

2017 yılında PEN Türkiye Şiir Ödülü'ne değer görülen şair, 2017 yılı Dünya Şiir Günü Bildirisini de kaleme aldı.

ESERLERİ

ŞİİR

Çin Askeri Ah Devran (1966)
Yalnızlıklar Yalnızlıklar (1977)
Bu Kitapta Sen Nerdesin?(1981)
Yalnız ve Birlikte (1985)

ÇEVİRİ

Salvatore Qusşünoda (Seçme şiirler, 1995)

ÖDÜLLERİ

Behçet Necatigil 100. Yıl Şiir Emek Ödülü (2016)
PEN Türkiye Şiir Ödülü (2017)

Copyright © 2017 - Azram
Bu sitede yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece SessiZ SahiL.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yasal bildirimler, sorun ve önerileriniz için lütfen bizimle İletişim'e geçiniz...