HAKKINDA
1927 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'ni ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirdi. Genç yaşta gazeteciliğe başladı. Ağabeyi Şevket Evliyagil ile birlikte Ajans-Türk Gazetecilik ve Matbaacılık Sanayi A.Ş.’yi kurdu. Ankara Milletvekilliği yaptı. Avrupa konseyi Üyeliği görevinde bulundu.Türkiye Turizm Merkezi Genel Sekreterliğini yaptı. Behçet Kemal Çağlar ile İstanbul radyosunda "Şiir Saatleri" ve "Şiir Sohbetleri" programları hazırladı. TRT televizyonunda "Şiir Dünyası" programını hazırladı ve sundu. 2 Nisan 1992'de Ankara'da öldü.
İlk şiirleri lise öğrencisiyken yayınlanan Evliyagil daha çok radyo ve televizyon programlarıyla tanındı. Yugoslavya’nın Sturga kentinde düzenlenen "Uluslar arası Büyük Sanat Şöleni"nde ülkemizi temsil etti.

Yapıtları:
Asya Baharı (1950)
Eski Yalı (1956)
Duyabildiğine (1960)
Değişim (1967)
Gökağrı (1971)
Yaşantı (1972)
Zamanların Dili (1974)
Altınkum Vapuru (1975)
Düş ve Gerçek (1978)
Çocukların Görkemli Düşü ve Acı Gülüşü (1979)
İstanbul Düşü (1982

Copyright © 2017 - Azram
Bu sitede yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece SessiZ SahiL.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yasal bildirimler, sorun ve önerileriniz için lütfen bizimle İletişim'e geçiniz...