HAKKINDA
Saint Joseph ve Kabataş liselerinde okudu, Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nü bitirdi (1977). İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde doktora yaptıktan (1980) sonra Marmara Üniversitesi'ne öğretim üyesi olarak girdi, doçentliğe yükseldi.
İlk şiiri Yeni İnsan dergisinde yayımlandı (1971). Çeşitli dergilerde şiirlerinin yanı sıra şiir ve şiirin sorunları üzerine denemeler, eleştiriler de yazdı. Adnan Özer ve Haydar Ergülen'le Üç Çiçek (1983), Mehmet Müfit ve Metin Celal'le Poetika (1985) dergilerini çıkardı.
"İlk şiirlerinde çağrışım alanı alabildiğine geniş lirik ve romantik bir şiirin peşinde olduğu, yer yer 1970'lerde yazılan şiirin kimi özelliklerinden etkilendiği görüldü. İkinci kitabı Ağustos Dehlizleri ile kendi özgün üslubunu yakaladığı kabul edildi.
Divan edebiyatı, tarih ve tasavvufi öğelere göndermeler yaparak modern, dengeli ve müzikli bir şiir yapısı kurdu.
Serbest şiirin yapısı içinde Ahmet Haşim ve Yahya Kemal şiirlerinin etkisiyle ölçü ve uyak denemelerine girişti. Zaman, ölüm, yalnızlık, şehir, tutku ve aşk gibi temaları sağlam ve incelikli bir şiir diliyle işledi."
Tuğrul Tanyol'un Eserleri
Şiir:
Elinden Tutun Günü (1983)
Ağustos Dehlizleri (1985)
Sudaki Anka (1990)
Oda Müziği (1992)
İhanet Perisinin Soğuk Sarayı (1995)
Büyü Bitti(2000)
Her Şey Bir Mevsim (2006)
Öncesi ve Sonrası (2012)
Yedi Kitaptan Seçtiklerim (2012)
Ödülleri
1980 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Şiir Yarışması'nda Sanat Emeği Dergisi Şiir Ödülü
1985 Behçet Necatigil Şiir Ödülü ( Ağustos Dehlizleri ile )

KAYNAK
Türk Dili ve Edebiyatı

Copyright © 2017 - Azram
Bu sitede yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece SessiZ SahiL.Com'a aittir. Sitemizde yer alan şiirlerin telif hakları şairlerin kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Yasal bildirimler, sorun ve önerileriniz için lütfen bizimle İletişim'e geçiniz...